Ve víru emocí aneb jak si nenechat rozkrást své konto

Jak často se vám stává, že jsou pro vás situace v práci i doma emočně náročné?
V posledních dnech jsem se do takových situací opakovaně dostala. Někdy se to tak zkrátka sejde! Některé z nich pro mě byly překvapivé a nutily mě k zamyšlení, čím to? Co bylo jinak než jindy? Co jsem podcenila?!

A přitom jsem si vzpomněla na pojem, který jsme zmiňovala na jednom z webinářů, který byl zaměřený na tematiku konfliktů. EMOČNÍ BANKA. Říká vám to něco? Slyšeli jste o tomto pojmu někdy? Co si pod tím představíte?

Má dáti/Dal

Je to jednoduché. Ukážu na příměru banky. Založíte si účet v bance, máte ho.  Zamyslete se, jak se cítíte, pokud na něj peníze posíláte a jak se cítíte, když z něj peníze vybíráte. A teď se zamyslete, jak to na vás působí, pokud máte na účtě dostatek prostředků a jak to na vás naopak působí, pokud jste na nule nebo v  kontokorentu. Je v tom pro vás rozdíl? Jaký vliv to má na vaše vnímání jistoty?

Jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná

A stejné je to s emoční bankou. Buď si ji plníte nebo z ní vybíráte, případně vám ji plní někdo druhý a stejně tak z ní vybírá. Jak se to projeví a na co to má vliv? Představte si náročný den. Začíná to už ráno. Dítko se špatně vyspí a už to jede, všechno špatně. Nechce se obléknout, kňourá, je ve svých emocích.  Přes to všechno se vám podaří ho odvést do školky a pak pokračovat do práce. Po cestě vás někdo vytútá, protože jste si dovolil jet podle předpisů a on by  jel rád rychleji.

Přijdete do práce a hned se na vás vrhne šéf, že se na projektu něco pokazilo a hrozí ztráta klienta. Co se ve všech těch situacích děje s vaší emoční bankou? Hladina zásob klesá. Dítko vám je vysosává, řidič na silnici vám ji vysosává, i šéf. A vy přestáváte mít „nabito“. A s tím se náročné situace zvládají jen stěží.

Stabilní zásoby ve vaší emoční bance přispívají k hladšímu zvládnutí emočně náročných situací. Máte z čeho brát. Jak by to vypadalo v tomto konrétním příkladě? Pokud máte zásoby dostatečné, pak i zvládnutí nevyspalého dítka vám půjde s nadhledem a možná i s lehkostí. Nad urputným řidičem mávnete rukou a se šéfem začnete záležitost řešit konstruktivně. Pokud máte ale emoční banku vybrakovanou a jedete už nějakou dobu na dluh, je jen kousek od výbuchu. 

Pravidelně přispívejte!

A den jde dál, pár dalších náročných situací v práci, nepříjemná prodavačka v obchodě, partner, které/mu se v práci něco nepovedlo, atd. a vy jste na nule. Jak je z příkladu vidno, na vaši emoční banku má vliv i interakce s druhými. U některých lidí přímo cítíte, jak vyčerpávají vaše zásoby, jiní naopak hladinu navyšují, např. tím, že vás pochválí, řeknou, že vám to sluší, hezky a mile pozdraví, popřejí hezký den, apod. Někdy to bývá krátký proces, mnohdy ale dlouhodobější, který se může projevit změnou chování.

Zkuste se zamyslet, jak to máte vy vůči ostatním? Spíše jim konto brakujete nebo jste dárci a rádi přispíváte? Pozorujte to a pokud vám to situace umožní, zkuste vaši klasickou reakci změnit ve prospěch emočních bank vás obou/ všech. Sledujte pak, jaký to má na vás vliv a jaký vliv to má na zvládání emočně náročných situací a na vaši životní pohodu celkově.

Emocím standardně nebývá dáván takový prostor v programech týkajících se leadershipu. Často se setkávám s názorem, že emoce do práce nepatří. Patří, jsou naší součástí, jde jen o to, jak s nimi pracovat a vědomě k nim přistupovat.  Mrkněte na naše další články na blogu Moderního Leadera, kde se zabýváme tématy souvisejícími s leadershipem, firemním prostředím, ale i těmi, které mají přesah do našich osobních životů.

Renča.