Předání rodinné firmy. Jak a kdy začít?

Rodinná firma je vaše další dítě. Jste majitelem nebo majitelkou a po vašem boku pracuje syn a dcera. Dnes je vám už více jak 55 let a sem tam vám hlavou proběhne myšlenka: „Co bude za 10 let?“ Ve firmě zdaleka nekončíte, ale víte, že ta změna jednou určitě přijde. Shodneme se, že předání firmy je pro vás důležitým tématem. Jaké by bylo vědět, jak to bude vypadat za horizontem deseti let?

Práce vás naplňuje, tak proč to řešit v tuto chvíli?

Vedení firmy je vaším denním chlebem bezmála 30 let. Čas běží jako o závod, práce vás totálně naplňuje. Je tu pondělí – největší frmol. Úterý – moře telefonů. Středa – tři důležité schůzky. Čtvrtek – oběd s obchodním partnerem. V pátek už jste myšlenkami o víkendu. Najednou je tu zase pondělí. Přece nemáte teď prostor řešit nějakou generační obměnu?!

Jednou chcete více relaxu, věnovat se věcem na které dříve nebyl čas 

Aktuálně sice jedete 3krát do roka na rodinnou dovolenou, sem tam s kamarády na motorku nebo s kamarádkami na wellness a párkrát do měsíce se urvete na ryby. Ale uvědomujete si, že byste si dokázal/a představit mít více volna. A pak je tady to ranní vstávání, které vám poslední dobou začíná dělat problémy. Jaké by bylo vědět, že do 5 let bude stačit v práci trávit pouze tři dny v týdnu? Co budete dělat s takovým prostorem volného času?

Mládí vpřed. I moji potomci si musí projít svým vývojem, zkušenost je nepřenositelná

Mluvili jste o tom spolu mnohokrát. Předávání jednou přijde. Ale jak poznáte že už přišlo? Ví potomci vědomě, že jste právě ve firemním procesu předávání? Moje zkušenost říká – majitel/ka firmu právě předává, ale při hlubším rozboru situace zjistíme, že je to jen uvnitř hlavy majitele/ky. Ve skutečnosti to jeho/její okolí neví. Jak to máte vy?

Jste v práci od rána do večera, nemáte prostor se tomuto tématu věnovat 

Aktuálně máte spoustu práce. Ve skutečnosti potřebujete posílit tým. Hledáte nového člena do firmy. Pak ho budete muset ještě zaškolit. Toto všechno je nad rámec i tak vašeho plného dne. Kde si teda máte najít ještě čas na předávání firmy potomkovi? Jestli to náhodou není tak, že ve skutečnosti je chyba ve vás. Pokud je pro vás generační obměna ve firmě důležitá, tak čím to je, že na ni ve skutečnosti nemáte čas?

Do konce roku výměnu řešit nechcete, budete se jí věnovat na začátku příštího roku 

Teď když nad tím uvažujete, tak si uvědomujete, že jste to podobným způsobem odložil/a už asi po páté. Sám/a přece víte, že dlouhodobé odkládání věcí nikam nevede. Tak proč zrovna toto téma nemá dostatečně velikou prioritu?

Počkáte až potomek nabere více zkušeností, teď by to ještě nezvládl

Jo, máte pravdu, vašemu dítěti je teprve 35 let. Určitě nemá dost zkušeností. Spoustu věcí ještě nezažil/a. Nemůžete mu/ji jen tak předat firmu, ta by šla rychle do kytek… To je zajímavé hodnocení, ale jak poznáte že už ty zkušenosti má?

Firmě se teď moc dobře nevede, proto nemáte čas se tomuto tématu věnovat

Samozřejmě že chcete firmu dostat zase do kondice. Dostat firmu zpět do formy bude vyžadovat nějakou změnu. A co takhle váš potomek, není právě čas ho více zapojit do vedení firmy? Co kdyby právě jeho pohled nebo použití jeho tvorby vedlo ke komplexnějšímu řešení?

Firmě se vede skvěle, chcete dynamický růst

Určitě máte spoustu nápadů, jak naložit se ziskem firmy, nakoupit nějaké nemovitosti nebo zainvestovat do další techniky. A co takhle do aktuální problematiky přizvat potomka, který by mohl říct svůj názor. Jak vidí firemní budoucnost syn/dcera? Vždyť je to nakonec právě on/ona, kdo bude celý firemní majetek spravovat.  

Co můžete udělat nejdříve? 

Potkejte se s potomkem, ale ne ve dveřích při spěchu na schůzku. Pozvěte ho na oběd, mimo firemní prostředí. Zeptejte se syna nebo dcery, kde a jak se vidí ve firmě v budoucnosti? Nechejte ho/ji popsat, jak bude firma vypadat pod jeho/jejím vedením. Nenechejte se odbýt dvěmi větami, ať rozvine fantazii. Dejte mu/ji do ruky tužku a papír, ať vytvoří myšlenkovou mapu. 

Otázkou nakonec zůstává, jestli odkládání tématu generační obměna v rodinné firmě vede k řešení vaší situace? Jak by Vám pomohlo, mít odpovědi na otázky v této oblasti? Napište mi váš názor. Podělte se v komentářích o vaši zkušenost. Nebo si řekněte o konzultaci.