Zranitelnost není pro slabochy

Nejsem si jistý. Nevím. Udělal jsem chybu.“ Jak často se tahle slova objevují ve vašem leaderovském slovníku? Je vám nepříjemná už jen představa, že je vyslovujete před svým týmem? Chápu vás. Jít s kůží na trh je nepříjemné. A vyžaduje to odvahu. Proč je zranitelnost to, co odlišuje průměrné leadery od těch skvělých?

Kdy jsme jako leadeři zranitelní?

Pozor, nepleťme si zranitelnost s tím, že si v kuchyňce postěžujeme na nesplnitelná KPIs nebo problematického klienta. Na tom není nic moc odvážného.

Představte si, že se ocitnete v situaci, která vyžaduje odvahu. Dáváte někomu výpověď. Oznamujete vašemu šéfovi špatné výsledky. Přiznáváte chybu před týmem. Říkáte „ne” dalšímu projektu. Jak se při tom cítíte? Leadeři často odpovídají: „Nejistě, nepříjemně, chci to mít rychle za sebou, hledám viníka, nějak to zamaskuju nebo se snažím zlehčit situaci.”

Pojďme ještě dál. Odpovězte upřímně sami sobě: Jak se chovám, když se cítím nepříjemně a nejistě? Možná vám přichází na mysl netrpělivě, ironicky, arogantně, kriticky… „Ale já takový být nechci,”  říkáte si. Je to paradox. Když se snažíme vyhnout se zranitelnosti, posílíme to, kým ve skutečnosti nechceme být. 

Proč se zranitelnosti bojíme?

Blíží se konec kvartálu a vy už teď víte, že ty týmové výsledky nespasíte, i kdybyste se na hlavu stavěli. 

Můžete si stoupnout před tým a říct prostě „Nevím, jak dál. Ta strategie, kterou jsem zvolil, nebyla správná. Pojďme spolu vymyslet, jak na to.” Proč je to zatraceně těžké?

Protože máme strach. Co si o mě budou myslet? Zklamal jsem. Jsem neschopný. Ztratí ve mě důvěru. Neumím to. Klesne mi autorita. Nahradí mě – co s leaderem, který neví?

Strach z nejistoty a hodnocení nás nutí volit zdánlivě bezpečnější cesty z nepříjemných situací. Často se pak namísto otevřené komunikace slyšíme říkat: „Musíme přidat, tlačí na nás vedení, zvyšte efektivitu, potřebuju vaše přesčasy.”

V danou chvíli nás tahle úniková cesta vysvobodí z nepříjemné situace. Ale otočme minci – jak chceme, aby členové týmu uměli přiznat chybu a byli angažovaní, když se sami schováváme za vlastní nezranitelnou maskou? 

Skvělí leadeři volí zranitelnost

Největší chyba, kterou průměrní leadeři často dělají, je myslet si, že musí mít na všechno řešení. A pokud ho nemají, tak stejně předstírají, že ano. Co dělají skvělí leadeři jinak? 

Budují důvěru se svým týmem. S každým „Nevím, jak bys to vyřešil ty?” předávají zodpovědnost svým kolegům. Ušetří si tím sami spoustu přesčasů i frustrace, že jsou na všechny problémy sami. 

Otevřeně komunikují a na základě toho i jednají. Nezaobalují komplikace do husté omáčky. Radši jdou k podstatě věci a postaví se jí čelem. Nikdo pak nemůže pochybovat, dohadovat se nebo tápat, když leader předkládá jasná fakta. 

Zvyšují angažovanost týmu tím, že členy zapojí do strategie spolutvorby. Skvělí leadeři ví, že za výsledky stojí tým. Jejich úkolem je tým vést a inspirovat. Heslo „Rozděl a panuj” s klidem nechávají daleko v minulosti. 

Vytváří prostor pro experimenty, a tedy i prostor chybovat a učit se. Jak? Vlastním příkladem. Jsou v pohodě s tím, že nejsou neomylní. Dovolí si to přiznat a inspirují k tomu celý tým. Proč by pak měl někdo tendenci zametat komplikace pod koberec? 

Experimentujte: Jak na komunikaci v týmu

Zdá se vám to všechno moc daleko za hranicí vašeho komfortu? Chápu vás. Být zranitelný je jako stoupnout si nahý na pódium a čekat, jestli publikum začne tleskat nebo se smát.

S klienty často trénujeme, jak se zranitelností vůbec začít. Tady jsou 4 tipy, které můžete ihned vyzkoušet. 

  1. Otevřeně dejte najevo nejistotu – nebojte se použít slova jako „Nevím”, „Nejsem si jistý.“
  2. Popište fakta „Čísla za tenhle kvartál nejsou dobrá” nebo „Čeká nás složité období.”
  3. Něco se nepodařilo? Řekněte to. „Udělali jsme chybu”, „Zvolili jsme špatnou cestu.”
  4. Dejte najevo, čím si naopak jistí jste: „Vím, že to spolu zvládneme”, „Společně najdeme cestu, jak to bude fungovat”, „Věřím v náš tým a potřebuju vás.” 

Berte to jako experiment. Můžete zkusit jen jednu věc, která pro vás bude nejpřirozenější, a až ji zvládnete, zkuste přidat další. 

Co to přinese vám? 

Čím víc zranitelnosti si dovolíte, tím méně zranitelní budete. Zní to zvláštně? Když budete v pohodě s tím, že nemáte na všechno odpověď a nemusíte tahat z rukávu jedno eso za druhým, uleví se vám. Těžko vás pak něco nemile překvapí, těžko vás někdo nachytá na švestkách. 

Vzpomeňte si na situaci, kde jste se sami před sebou cítili hloupě. Když sami sobě přiznáte chybu a otevřeně to pustíte ven, nezraní vás hodnocení okolí. Jak by taky mohlo? Vy to přece už dávno víte.

Když se ptám, jaký by měl být leader, často dostávám odpověď „Měl by jít příkladem, měl by inspirovat.” Zkuste inspirovat svůj tým ke zranitelnosti vlastním příkladem, užijte si úlevu a pozorujte změny. 

Budeme rádi, když nám dáte vědět, jak se vám to daří. 

Blanka