Ze zápalu k vyhoření. 11 tipů, jak z toho ven!

Tohle léto jsem si ve svém okolí všimla splínu, demotivace a úzkosti. Ať už mezi klienty, tak mezi kamarády. Celkový dojem by mohl být „lidi jsou teď nějak v pr…“. Zavání to vyhořením. Nebo za to může post-covidová doba? V posledních letech případů vyhoření přibývá. Možná se to týká i vás. Syndrom vyhoření je jako bumerang, o kterém nevíme, že se vrátí.

Lidi o tom mluví, ale jak to vlastně vypadá?

Syndrom vyhoření je definován jako chronický stres nebo nezvládnutí dlouhodobého stresu. 

Každý z nás má individuální schopnost odolávat stresu. Je třeba rozlišovat stres krátkodobý a dlouhodobý. Projevy syndromu vyhoření jsou pak tenze, nespavost, horší soustředěnost a paměť, neschopnost „vypnout hlavu”, neschopnost se radovat, ztráta chuti dělat věci, které jste dříve dělali rádi, chronická únava, bolesti hlavy a celá plejáda dalších fyzických projevů.

Tlak, tlak, tlak

Velké závazky, velké výzvy, velká zodpovědnost. Touha zachránit svět (nebo firmu). Peníze. Snaha dokázat ostatním, že na to máte. Tyto faktory mohou být motorem podávat špičkový výkon, ale je to zbraň dvousečná.

Kam jste se hnali před vyhořením?

Pojďte si to přiznat. Jste to především vy, kdo na sebe vytváří velké nároky? Měli jste pocit, že jste na svojí pozici nenahraditelní? Řídíte se heslem „Mám výsledky = mám hodnotu jako člověk?“ Může za tím být víc, než si myslíte. Třeba podvědomý vzorec, který jste si vytvořili už v raném dětství.

Naše tělo plní úžasnou funkci. Když už nemůže unést zátěž, které ho vystavujeme, vyhlásí stop stav. Dál nejedu. Varovných signálů bylo dost, tuhle hru už s tebou nehraju! Často je to ten zlom, který potřebujeme. Bohužel některé zastaví až vážná diagnóza. Nezbývá než zastavit a lízat si rány.

Posouvat hranice – ano, ale jaké?

Bořit hranice, zvedat laťku a mít výsledky jako tým – zní to dobře, že? V praxi to ale leckdy dopadá tak, že posouváte svoje hranice v tom, co všechno zvládnete vy sám/sama. 

Jaký je váš první pocit po ránu?

Je vám dobře, nebo je to na ránu? Tohle je důležitý ukazatel. Cítíte se po probuzení odpočatí a těšíte se na nový den, na to, co vás čeká? Anebo cítíte úzkost, únavu, starosti, stres? 

Nepotlačujte to, nezametejte to hned ráno pod kobereček u postele. Odhodlání věc řešit může provázet nekomfort nebo stud. Vnímáte to jako slabost a nechcete se ostatním ukázat ve své zranitelnosti? Teď vám zbourám vaši věž z kostiček. Je to přesně naopak. Přečtěte si článek o zranitelnosti.

Jak se odrazit?

    • Přijměte situaci – neberte ji jako něco nežádoucího, ale jako něco, co tady prostě je. Výčitky vám nepomůžou postavit se na nohy. Buďte na sebe víc hodní!
    • Dovolte si věci nezvládat. Jsme jenom lidi, vy i já. Není to úlevný pocit?
    • Dobijte si baterky. I když máte resty (kdo je nemá?). Vezměte si pár dní nebo týdnů volna pro sebe a dovolte si strávit čas tak, jak si opravdu přejete. Zaměstnejte se něčím úplně jiným. Něčím, co už jste třeba dlouho nedělali, protože „nebyl čas.“ No hard feelings!
    • Naučte se zpomalit. Že si to nemůžete dovolit? Je to možná vaše přesvědčení. 
    • Přizvěte do svého života duševní hygienu. Nevíte jak? Najděte odborníka, který vám to ukáže.
    • Nebuďte v tom sami jako kůl v plotě! Sdílejte to s lidmi. Obklopujte se těmi, se kterými se cítíte opravdu dobře. Oprašte vztahy, které jste za ty roky zanedbávali kvůli práci. Vyhledejte ale i odborníka, který vám dá nestranně zpětnou vazbu a nebude vás kritizovat ani soudit. Společně najdete východisko, které třeba zatím ze své perspektivy nevidíte.
    • Zkuste se na to podívat úplně z jiného úhlu pohledu. Bude to znít divně, ale co je na vaší situaci skvělého? Představte si, že jste o pár let starší a ohlížíte se zpět. Co když se budete ohlížet s nabytou silou a obohaceni zkušenostmi a nadhledem?
    • Hledejte, v čem se můžou skrývat příležitosti této situace pro vás. Vymyslete alespoň 3.
    • Humor – ten se nám Čechům opravdu nedá odepřít. Společenská satira dokáže povznést. Udělejte si ze sebe legraci, pobavte se u vtipné scénky. Cílem není situaci zlehčovat, ale občas vystoupit ze svého dramatu.
    • Pečujte o svoje tělo a vnímejte jeho signály. Naplňujte své fyzické potřeby pravidelně.
    • Zjistěte příčinu vašeho vyhoření a snažte se mu do budoucna předcházet. Možná se u vás opakuje vzorec, který je potřeba překopat.

Když uděláte změnu v každé z těchto oblastí, co myslíte, budete se cítit líp a najdete znovu chuť do života?

I tohle téma řešíme s klienty. Jak předejít syndromu vyhoření i jak z něj vyjít jako Fénix z popela. Pokud to zkoušíte, ale nedaří se vám to, možná si sami stojíte v cestě. Můžeme to probrat v konzultaci zdarma.