Oni si to srovnají

Aneb jaké chyby dělají majitelé při zavádění koučování do firem.

Spousta firem si dělá zkušenosti s koučováním svého managementu, nebo zaměstnanců. Nakupuje koučování pro své zaměstnance, kteří tvoří vysokou přidanou hodnotu pro činnost a výsledky firmy. Zároveň mnoho z nich opakuje stejnou chybu. Věří totiž, že je výhodné mít několik různorodých externích koučů. Přece ať si každý najde toho svého, ne? Proč tohle nefunguje a jak takový experiment končí? O tom je tento článek.

Různorodost neladí dohromady

Představte si, že rekonstruujete dům a hledáte někoho na výměnu topení. Koučování funguje podobně jako topení v domě – lidé se v příjemně vytopeném domě cítí lépe než v zimě. Déle zůstanou. Umožňuje jim to lépe dělat to, co dělají. Tak si na rekonstrukci topení najmete čtyři různé firmy. Jedna vymění kotel, druhá radiátory, třetí vymění potrubí a čtvrtá elektroniku. Je vám jasné, jak by to dopadlo. Úplně stejně, jako když na důležitý projekt dáte dohromady různé specialisty z různých oddělení, kteří se spolu neznají. Posadíte je k jednomu stolu a řeknete, ať spolupracují.

Rozvoj, ale k čemu

Ve firmách, které tímto způsobem zavádějí koučování je to podobné. Oni nakupují službu a vnímají koučování jako komoditu, odtrženou od toho, kdo ji poskytuje. Velmi rychle se dostavují plody takového přístupu. Koučování rozvíjí zaměstnance, za které firma platí. Firmě to však nepřináší velkou přidanou hodnotu. Rozvoj jednotlivce nezapadá do struktur a procesů ve firmě. Chybí synergický efekt doplňkových služeb, jako je třeba 360° zpětná vazba nebo srovnatelná psychodiagnostika. Stejně tak i ochota koučů v konkurenčním postavení má své jasné limity.

Ladění všeho

Situace se obrací, když je koučování firmě ušito na míru a zasahuje do více úrovní. Tedy obsahuje zpětnou vazbu, diagnostiku, individuální i týmovou koučovací praxi, případně na míru ušité workshopy. Takové řešení vyžaduje, aby poskytovatelé koučování byli skvěle sladěni. Jako dobře fungující tým. Jak byste mohli chtít jemně vyladit lidské zdroje a procesy ve firmě od týmu, který vnitřně neladí? 

Oblek na míru

Ano, dovolte si rozvíjet vaši firmu i zaměstnance. Koučování vám ukáže to, co nevidíte a provede vás skvěle fungujícím procesem růstu. Jako jednotlivce i jako firmu. Neklade nároky, ale otevírá možnosti. Pojďte se i vy seznámit s tím nejlepším a nechte se provést na míru sestaveným rozvojovým procesem, který řídíte. Spojte své síly s Moderním Leaderem a ochutnejte výhody širokého týmu profesionálů, kteří táhnou za jeden provaz.

Vítek.